info@jiskravir.cz (+420) 704 656 111

Malý svratecký maraton má 70. let

SPORTOVNÍ KLUB JISKRA VÍR

Po roce, tentokrát v sobotu 19. srpna 2023, jsme opět uspořádali běžecký den ve Víru. Letos bylo co oslavovat, protože tento tradiční běh z Víru do Nedvědice a zpět uzavřel sedmou dekádu.

Málokdo ví, že díky nadšení a energii několika generací, se tento silniční běh podél řeky Svratky, postupně stal závodem s nejdelší distancí a tradicí současně v rámci celé ČR. Patří také mezi pětici nejstarších závodů u nás, které jsou pořádané bez přerušení.

Počasí nás letos nestrašilo jako loni. Předpověď vyšla a od rána bylo krásně slunečno. Rostoucí zájem o dopolední běhy dětí se potvrdil i letos. Loni aplikovaná dopředná online registrace byla letos doplněna i o čipové měření dětských závodníků a závodnic. Využití této techniky přineslo rychlejší a pohodlnější přihlášení a následnou prezenci na místě. Závody s čipy nabídly okamžité výsledky po doběhu jednotlivých kategorií. Tyto výsledky se promítaly v areálu na obrazovku a byly hned přístupné na webu, kde lze sledovat statistické údaje výkonu jednotlivých běžců a stáhnout si diplom v el. podobě, stačí 1-2 kliknutí na závodníka. Letos se předem registrovalo 90% ze všech přidělených startovních čísel (205). Závodů mládeže a dorostu se letos zúčastnilo celkem 197 startujících.

Děti všech věkových kategorií se k nám sjely z dalekého okolí. Na všechny čekaly diplomy, drobné občerstvení, tašky plné překvapení a na nejlepší také medaile. Pro děti byl připravený mega skákací hrad, balónky a oblíbená postavička Spongeboba.

Hlavní závod

Slunečné počasí připravilo závodníkům, na náročné trati dlouhé 32 kilometrů, velký test. Odpolední teploty ve stínu atakovaly 33 stupňů celsia. Pouhých 45 minut před plánovaným startem (14:30) otestoval schopnosti organizátorů neočekávaný výpadek proudu. I tuto situaci se týmu podařilo vyřešit a odstartovat včas. Do Víru nakonec nedorazilo 13 přihlášených běžců (omluvenky z důvodu zranění a tepla), ale i tak teplé počasí od startu neodradilo celkem 99 běžců ve vypsaných závodech:

• 70. ročníku Malého svrateckého maratonu 32 km
  • 3. ročníku Malého svrateckého maratonu 4 x 8 km
  • 1. ročník Malého svrateckého maratonu 2 x 16 km

Letos si vítězství stylem start – cíl pohlídal Martin Kučera z Eleven Run Teamu v čase 2:01:52, jenž nedal nikomu žádnou šanci. Za sebou nechal druhého v pořadí Petra Murase z týmu Café Almaty se ztrátou 4:23. Pro třetí místo si doběhl Ladislav Suk hájící celek VSK Univerzita Brno, který měl už ztrátu 8:08. Za Jiskru Vír letos běžel Karel Řehoř a Vojtěch Klusák.

Mezi ženami po celý závod kralovala Eliška Vlachová Hutová z 2B Winner Teamu v čase 2:33:26. Druhá Zdeňka Komárková běžící za SDH Bolešín doběhla s odstupem přesahujícím osmnáct minut. Stupně vítězů doplnila Dana Urbánová z Letovic.

Zařazením štafet se nám podařilo zastavit klesající trend v počtu běžců. Přivádí na start mnoho nových běžců, kteří vítají možnost běžet v rámci kolektivu kratší úseky. 3. ročník týmových štafet (4 x 8 km) dokončilo 10 týmů. První tým atakoval čas premiérových vítězů z roku 2021, ale nakonec to na jejich výkon nestačilo a doběhli v čase 2:23:17. Nejlépe si tedy vedl tým s názvem „Králova družina“ tvořený Adélou Dvořákovou, Petrem Simonem, Tomášem Fliedrem a Josefem Králem. Druhým týmem v cíli byli loňští vítězové “Hasiči Pernštejn” před třetím týmem “Kráťa team” z Hlubokého.

Loni jsme řadě závodníků slíbili, že přidáme další štafetu na úsecích 2 x 16 km. Slib jsme dodrželi a v sobotu si na stupně vítězů vystoupaly první týmy. Historicky prvním vítězným týmem na této distanci se stal „Kazbek“ složený z Vladimíra Kunce a Radka Štursy v čase 2:30:18. Na druhé místo stupňů vítězů vystoupil tým pod názvem „Fast & Furious“ ve složení Jana Vrzalová a Lenka Zapletalová, který do cíle doběhl s časem 2:58:40. „Milan & Lukáš“ uzavírali stupně vítězů na třetím místě.

Všichni, kteří se objevili v cíli nebo finišovali svůj úsek závodů se mohli radovat z krásné a originální účastnické medaile.

Doprovodné akce

I letos se ve Víru veslovalo. Na veslovacím trenažéru se závodilo v disciplíně s názvem “VÍRSKÁ PĚTISTOVKA”. Tato disciplína přilákala výrazně více závodníků než loni. Oblíbená byla i u dětí, které si hojně zkoušely novou dovednost.

Celý úspěšný den zakončila večerní DISCO NIGHT pod taktovkou skvělého DJ DAVIDA HAMERSKÉHO.

Běžecké závody ve Víru se nám letos podařilo uspořádat za podpory Kraje Vysočina, obce Vír a dalších partnerů. Dále jsme se zapojili do projektu “Tipsport Sportuj s námi 2023” ČUS.

Velké díky patří omlazenému týmu pořadatelů, kteří se na organizaci letošního MSM podíleli.