info@jiskravir.cz (+420) 704 656 111

MSM 2022, úspěšný test před jubilejním 70. ročníkem

SPORTOVNÍ KLUB JISKRA VÍR

Tradičně v sobotu, tentokrát 20. srpna 2022, jsme uspořádali běžecký den ve Víru. Malý svratecký maraton (dále MSM), běh z Víru do Nedvědice a zpět se startem ve 14:30 se konal již po 69.

Nesmírně nás potěšilo počasí, které nás strašilo celý týden a počítání i s mokrou variantou komplikovalo přípravy na den “D”. Počasí nakonec klaplo a zájem o běhy dětí byl enormní. Počet registrovaných běžců z řad mládeže a dorostu dosáhl čísla 173. Děti všech věkových kategorií se k nám sjely z dalekého okolí. Na všechny čekaly diplomy, drobné občerstvení, tašky plné překvapení a na nejlepší také medaile. Pro děti byl připravený skákací hrad, trampolína a balonky.

Letos jsme poprvé aplikovali online registraci i pro dětské kategorie. Pilotní ročník se neobešel bez drobných komplikací, které se nám určitě podaří do příštího ročníku odstranit. Skvělou zprávou je 120 registrovaných dětí večer před závodem. Takovou odezvu jsme nečekali a moc nás potěšila.

Hlavní závod

Na trať dlouhou 32 kilometrů, měřenou čipovou časomírou, se v odpoledních hodinách postavilo 84 běžců ve 2 závodech:

• 69. ročníku Malého svrateckého maratonu 32 km
  • 2. ročníku Malého svrateckého maratonu 4 x 8 km

Ze startovní listiny bylo poměrně jednoduché vyčíst, co se na trati v prvních kilometrech bude dít. Skupinka běžců o pódiové umístění se velmi rychle utrhla a ukázala všem záda. Svoji výkonnost začal ukazovat a tempo zvyšovat Jan Kohut z Blanska, který se v cíli radoval ze svého 5. vítězství na MSM. Jeho konečný čas byl 1:56:23. Druhý v cíli byl Jakub Exner z Jihlavy (vítěz 66. ročníku) se ztrátou 4:30. Na stupních vítězů je doplnil třetí Martin Kučera z Brna (loňský vítěz), který ztratil na vítěze 5:47. Zastoupení na startu měla i pořádající Jiskra Vír, kterou reprezentoval Karel Řehoř.

Mezi ženami kralovala od začátku závodu Barbora Nováková z Kunvaldu s kvalitním výsledným časem 2:20:32. Druhou v cíli byla Lenka Petrová z Blanska, která na vítězku ztratila pouze 1:29. Třetí pak doběhla Eliška Vlachová Hutová s časem 2:33:30.

Letos už můžeme říci, že zařazení závodu štafet je velkým přínosem pro MSM. Přivedlo na start mnoho nových běžců, kteří uvítali možnost běžet v rámci kolektivu kratší osmikilometrový úsek. 2. ročník týmových štafet (4 x 8 km) dokončilo 9 týmů. Žádný tým neatakoval čas premiérových vítězů z loňského roku. Nejlépe si vedl tým s názvem „Hasičí Pernštejn“ tvořený Janou Štarhovou, Pavlem Štarhou, Vojtěchem Havigerem a Zbyňkem Havigerem. Druhým týmem v cíli bylo uskupení “Bratránci a sestřenice Hluboké” před třetím týmem “Železárny Štěpánov”.

Všichni, kteří se objevili v cíli obou závodů se mohli radovat z krásné a originální účastnické medaile, která měla premiéru v loňském roce a stává se tradicí MSM.

V příštím roce bude mít na stejné trati svoji premiéru nový závod a to další štafeta na 2 x 16 km. Po této distanci byla a je stále větší poptávka, tak jsme se na ni rozhodli reagovat.

Doprovodné akce

Závěrem musíme zmínit vloženou disciplínu pro všechny příchozí. Letos jsme zařadili sprint na 500 m na veslovacím trenažeru s názvem “VÍRSKÁ PĚTISTOVKA”. Premiérový ročník mezi ženami vyhrála Agáta Nykodýmová s časem 2:00 a mužům kraloval Michal Matuška s časem 1:37.

Celý úspěšný den zakončila večerní DISCO NIGHT v retro stylu pod taktovkou skvělého DJ DAVIDA HAMERSKÉHO. Společně s moderátorem Slávkem Matuškou vytvořil přes den povedené duo, na které se můžete těšit i v příštím roce.

Letošní ročník MSM byl poprvé bez významné podpory Kraje Vysočina, o to více si vážíme materiální a finanční podpory obce Vír, zařazení do projektu “Tipsport Sportuj s námi 2022” ČUS a podpory dalších partnerů.

Velké díky patří omlazenému týmu pořadatelů, kteří se na přípravě a organizaci letošního MSM podíleli. Už nyní zpracováváme podněty na vylepšení pro příští ročník, který bude jubilejní 70. Těšíme se na viděnou ve Víru.